11 Eyl

Burun Estetiğinin Önemli Kriterlerine Dikkat (İHA)

Dr. Yavuz Selim Yıldırım, burun estetiğinin önemli kriterleri hakkında bilgi verdi.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Yavuz Selim Yıldırım, “Ülkemizde burun ameliyatları en sık yapılan estetik operasyonların başında geliyor. Estetik kaygılar ve buruna bağlı sağlık sorunları nedeniyle burun estetiği olanların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Peki ama bu operasyon da önemli kriterler neler ? Burun estetiğinde merak edilen detayları anlatıyor. Son zamanlarda her şeyin doğallıktan uzaklaştığı günümüzde doğal olanı arar olduk” dedi.

Burunda yapısal nedenlerle veya sonradan oluşan travmalara bağlı gelişen şekil bozukluklarını düzeltirken fazla estetiğe kaçmak yapmacık bir tablo oluşturarak zaman içerisinde rahatsızlık verdiğini ifade eden Dr. Yıldırım, “Burun fonksiyonları devre dışı kaldığı zaman, bir süre sonra görsellik geri planda kalarak fonksiyon ve doğallık arar oluyoruz, baştan yüzümüze doğal burun yapmak, yüzümüzün de, mimiklerimi zinde doğal kalmasını sağlıyor, yani burun doğal kalırsa yüz doğal kalır. Burun estetiği ameliyatı olan birine yakınları bir süre sonra “sende bir değişiklik var” “çok yakışmış” “sen gençleşmişsin” ve “bu halin çok hoş olmuş” deniyorsa doğallık yakalanmış demektir. Doğallık sağlanırken burun oranları uyum içinde olmalı, burun delikleri eşit olmalı, burun ucu fazla kalkık yada fazla sivri olmamalı, kemer oranı abartılmamalı, yapma burnu herkes tanıyabileceği için estetik olarak yüzün görünümünü olumsuz etkiler. Burun Estetik olarak yapıldığı belli olmayan, kişinin yüz yapısına uyumlu olan, yani kişiye özgü olan, solunum problemi yaşamayan bir burun olmalı. Benim tercihim kapalı yöntem ancak gerçekçi olmak lazım ki her hastada mümkün değil. Kapalı yöntemde iz kalmaz, burun sırtındaki bağdokusu ve ligamentler korunarak duyu hissi korunur, iyileşme daha hızlı olur, ameliyat süresi daha kısa olur, ancak ameliyatta görüş açısı azaldığı için bir takım küçük düzensizlikler kalabilir, her hasta kapalı yönteme uygun değildir, burun şeklinin yapısal olarak çok yamuk olduğu, burun ucunun gelişimsel olarak orantısız olduğu, çok eğri ve malforme burunlarda kapalı teknik çok işe yaramaz, asimetrik kesiler ile simetri ve doğal oranları sağlamak için açık teknik ile yapmak gereklidir” diye konuştu.

Bu hastalarda, her hastaya özgü ameliyat planı yapılması gerektiğini kaydeden Dr. Yıldırım, “Her hastanın burun fonksiyonlarını korumak için ayrıntılı değerlendirme yapılmalıdır. Hastaya ameliyat öncesinde zaman ayırarak ameliyattan beklentileri öğrenilmeli, olası seçenekler hasta ile tartışılmalı ve ameliyat sonrası süreç hakkında bilgi verilmelidir. Burun küçültülmesi yaparken nefes yolu tıkanmış, Burun kanatları çok sıkılmış ve burun içindeki kemik ve etlerin önemsenmediği bir ameliyat estetik ve fonksiyon faciasıdır. Tıkanan burun o kişinin sağlığını olumsuz etkileyerek uyku apnesinden - koku alma bozukluğuna kadar bir sürü sağlık problemine neden olur. Aslında estetik olarak güzelleşelim derken sağlığımızdan da olabiliriz. Bu noktada Doktor tercihini iyi yapmalıyız. Aslında burun içi ve dışı ile bir bütündür. Septoplasti burun içinin düzeltilmesi, Endoskopik Sinüs cerrahisi sinüslerin açılmasıdır. Tüm bunları yapabilecek kişi burnun her türlü hastalığına karşı eğitimini tamamlamış “Rinoloji nosyonu” almış kişi olmalıdır. Burun estetiği insan psikolojisini en çok etkileyen cerrahi operasyondur. Ülkemizde burun ameliyatları tüm estetik ameliyatlar içinde birinci sırada yer almaktadır ve hatta İstanbul bu alanda dünyada en sık burun estetiği ameliyatı yapılan yer olarak sayılabilir” açıklamalarında bulundu.

Haber Kaynağına Gitmek İçin Tıklayın

Diğer Kaynaklar

  1. https://www.hastane.com.tr/saglik/burun-estetiginin-onemli-kriterleri.html
  2. https://www.haberturk.com/erzurum-haberleri/66963070-burun-estetiginin-onemli-kriterlerine-dikkat
  3. https://www.mynet.com/burun-estetiginin-onemli-kriterlerine-dikkat-180104311835

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

doc-dr-yavuz-selim-yildirim-sinus-ameliyatinda-navigasyon-teknolojisi-basari-oranini-artiriyor

Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım: Sinüs Ameliyatında Navigasyon Teknolojisi Başarı Oranını Artırıyor

Burun çevresindeki kemiklerin içerisinde yer alan hava boşluklarına ‘sinüs’ deniyor. Sinüslerde başt..

Devamını Oku

Kepçe Kulak Sorununa Dikkat (Vatan Gazetesi)

Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, yaz tatilinin çocukların küçük sevimli kusurları kepçe kulak sorununda..

Devamını Oku
doc-dr-yavuz-selim-yildirim-tiroit-nodulu-kansere-donusebilir-vatan-haber

Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım: Tiroit Nodülü Kansere Dönüşebilir (Vatan Haber)

Tiroit, boynumuzun ön tarafında bulunan, kelebek şeklinde, hormon salgılayan küçük bir organdır. Tir..

Devamını Oku