11 Eyl

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı ve Asabiyete Dikkat (Türkiye Gazetesi)

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, “Çocuğunuzda dikkat dağınıklığı, ders başarısında azalma, huzursuzluk ve asabiyet varsa sebebi geniz eti olabilir” dedi.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, çocuklarda uykuda solunum problemine bağlı bu belirtilerin çok fazla görüldüğünü ancak geniz eti akla gelmediği için tedavide gecikmeler yaşandığını kaydetti.

Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, geniz etinin temel olarak iki yolla problem oluşturduğunu belirterek, “Birincisi; çok büyüdüğünde mekanik olarak genizi kapatır ve tıkayıcı uyku apnesi denilen uykuda solunumun duraklamasına kadar varan ciddi problemler oluşturur. İkinci olarak; tıkayıcı özelliğinden bağımsız olmak üzere geniz eti mikroplarla istila edildiğinde mikropların büyümesine ortam hazırlar. Bu durum, geniz etinin yerleştiği bölüm tam bir kavşak olduğundan, üst ve alt solunum yollarında tekrarlayan enfeksiyonlara sebep olur. Problemin uzun sürmesi sonucu çocuklarda uzun ve ince yüz yapısı, yüksek damak, üst çenenin öne doğru büyümesi, ağızın sürekli açık olması hali, bozuk dişler ve göz altlarında çöküklükle karakterize “adenoid yüz” denilen tipik bir yüz ifadesi ortaya çıkar. Bu çocuklar anneden babadan çok bir birlerine benzer, bu hastaların yüz görünümü çok tipiktir, kapıdan girerken tanımak mümkündür” diye konuştu.

Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, açıklamasını şöyle sürdürdü; "Geniz eti olan çocuklarda; tıkayıcı uyku apnesi, üst solunum yolu direnç sendromu, horlama, burun tıkanıklığı ve buna bağlı ağız solunumu, dikkat dağınıklığı ve buna bağlı ders başarısında azalma, huzursuzluk ve asabiyet, gece altına işeme, yutma ve konuşma bozukluğu, tat ve koku almada azalma, orta kulakta sıvı toplanması, işitmede azalma, anormal yüz ve diş gelişimi, büyüme ve gelişme geriliği, pulmoner hipertansiyon, kor pulmonale, orta kulak iltihabı, sinüzit, bademcik iltihabı, akciğer iltihabı gibi problemlerle karşılaşılır.

Nasıl Tanı Konur?

KBB uzmanlarının sahip olduğu endoskop ile ağız içerisinden veya Fleksibil Endoskop ile burun içerisinden kolayca saptanabilir.Muayeneye uyum sağlamayan çocuklarda Lateral Nazofarenks grafisi ile de saptanabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Aktif enfeksiyon varlığında ilaç tedavisi ile tedavi ettikten sonra mutlaka endoskop ile tekrar kontrol edilmelidir. Büyük olanlar için kortizonlu burun damlaları denenebilir veya günübirlik ameliyat ile tedavi edilebilir.”

Haber Kaynağına Gitmek İçin Tıklayın

Diğer Kaynaklar

  1. http://www.erzurumyenigun.com/cocuklarda-dikkat-daginikligi-ve-asabiyete-dikkat-58689h.htm
  2. https://www.yazargazetesi.com.tr/erzurum/cocuklarda-dikkat-daginikligi-ve-asabiyete-dikkat-h64578.html
  3. https://www.haberturk.com/cocuklarda-dikkat-daginikligi-ve-asabiyete-dikkat-2392711
  4. https://enformedya.wordpress.com/2019/03/05/cocuklarinizda-dikkat-daginikligi-ve-asabiyete-dikkat/
  5. https://enformedya.wordpress.com/2019/03/05/cocuklarinizda-dikkat-daginikligi-ve-asabiyete-dikkat/
  6. https://www.sabah.com.tr/bebegimvebiz/cocuk/2019/03/07/cocuklarda-dikkat-daginikligi-ve-asabiyete-dikkat-

 

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

doc-dr-yavuz-selim-yildirim-cocugunuzun-asabiyetinin-nedeni-geniz-eti-olabilir

Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım: Çocuğunuzun Asabiyetinin Nedeni Geniz Eti Olabilir.

Geniz eti, çocukluk çağının en sık görülen sorunlarından biri. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı..

Devamını Oku

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanından 'Sıcak Hava' Uyarısı (Medimagazin)

Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, sıcak havalarda burun kanamalarına dikkat edilmesi konusunda uyarılard..

Devamını Oku

Çocuklarda Kepçe Kulak Sorununa Dikkat (Malatya Güncel Haber)

Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, yaz tatilinin çocukların küçük sevimli kusurları kepçe kulak sorununda..

Devamını Oku