24 Haz

'Evde kal' sürecinde alınan kilolar uyku apnesini de tetikliyor

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, yeni tip koronavirüs salgını sürecinde kişilerin kilo artışı yaşadığını, bunun da uyku apnesini tetiklediğini söyledi.

Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle zorunlu olarak evde kalan ve evden çalışan birçok kişide bu sürede belirgin kilo artışı görüldüğünü anlattı. 

Fazla kiloların beraberinde bazı hastalıkları da getirdiğini ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Evde hareketsiz kalmak, virüs kaygısı nedeniyle sürekli yemek yeme isteği, evde stok yapılan gıdaların sürekli el altında olması ve tüketilmesi gerektiği psikolojisiyle bu dönmede kilolar arttı. Kilo birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Hipertansiyon, kan şekerinin bozulması, kolesterol ve yağların artışı, damar hastalıkları, kalp hastalıkları, uyku apnesi, strok ve karaciğer yağlanması belli başlı olanlardandır."

"Uyku apnesi olanlar çabuk kızar"

Kilonun beraberinde getirdiği hastalıklar arasında uyku apnesinin öne çıktığına değinen Yıldırım, bu hastalıkta uyku sırasında solunumun durduğunu anlattı. Uyku sırasında hastaların boğulma tarzında belirtiler yaşayarak uyanabileceklerine işaret eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu sürede hastaların oksijen seviyeleri düşer, vücut fonksiyonları yavaşlar ve uyku bozularak kişi uyanır. Uyandıktan bir süre sonra tekrar uykuya dalar ancak tekrar tıkanır bu döngü gece boyu sürekli devam eder. Bu şekilde sabah kalkmakta zorlanırlar, konsantrasyon güçlüğü yaşarlar, baş ağrısı, ağız kuruluğu çekerler, gün içerisinde uykuya meyilli olurlar ve uyku apnesi olanlar etraflarına çabucak kızarlar."

Yıldırım, uyku apnesinin kilolu kişilerde ve kulak burun boğaz problemi olanlarda daha fazla görüldüğüne dikkati çekti. Nefes kesilmesi sonucunda kalp krizi ve felç riskinin önemli oranda arttığını vurgulayan Yıldırım, "Burun ve boğaz problemlerinin ameliyat ile giderilmesiyle uyku apnesi düzeltilebilmektedir. Ameliyattan fayda görmeyecek hastalar ise gece uykularında ağza buruna takılan CPAP ile bu sorundan kurtulabilmektedir." diye konuştu.

Diğer haber sitelerine de göz atmak isterseniz eğer ki aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz;

Cumhuriyet Sitesi; https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/evde-kal-surecinde-alinan-kilolar-uyku-apnesini-de-tetikliyor-1742795

Sabah Haber Sitesi; https://www.sabah.com.tr/saglik/2020/06/03/evde-kal-surecinde-alinan-kilolar-uyku-apnesini-de-tetikliyor

Medimagazin Haber Sitesi; https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-evde-kal-surecinde-alinan-kilolar-uyku-apnesini-de-tetikliyor-11-681-89421.html

Yeni Akit Haber Sitesi; https://www.yeniakit.com.tr/haber/evde-kal-surecinde-alinan-kilolar-uyku-apnesini-de-tetikliyor-1273059.html

Habertürk Haber Sitesi; https://www.haberturk.com/evde-kal-surecinde-alinan-kilolar-uyku-apnesini-de-tetikliyor-2700094

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çocuklarda Kepçe Kulak Sorununa Dikkat (mynet)

Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, yaz tatilinin çocukların küçük sevimli kusurları kepçe kulak sorununda..

Devamını Oku
doc-dr-yavuz-selim-yildirim-kulak-ameliyatlarinda-endoskopik-yontemin-bircok-avantaji-var

Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım: Kulak Ameliyatlarında Endoskopik Yöntemin Birçok Avantajı Var

Kulak ameliyatlarında son yıllarda uygulanmaya başlanan endoskopik yöntem, geleneksel yöntemlerin ye..

Devamını Oku

Başınız Dönüyorsa Kulaklara Dikkat! (Sabah)

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Yavuz Selim Yıldırım konu hakkında önemli bilgiler verd..

Devamını Oku