07 May

Prof. Dr. Yavuz Selim Yıldırım: Piezo Yöntemi Burun Estetiği Korkusuna Son Veriyor

Burun estetiği yaptırmayı düşünen birçok kişi, ameliyat sonrasında oluşacak morluk ve şişliklerden korktuğu için operasyonu erteliyor. Teknolojinin yüksek olanaklarından faydalanılarak geliştirilmiş “Piezo” yönteminde ise kemikler hassas bir şekilde biçimlendiriliyor, damar ve sinirlere zarar verilmiyor. Bu sayede ameliyat sonrası morluk ve şişlikler pek görülmüyor, iyileşme süreci de hızlı bir biçimde tamamlanıyor. Burun estetiğinde devrim yaratan Piezo yönteminin detaylarını Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Selim Yıldırım anlattı.

Dünyada en sık yapılan plastik ameliyatların başında burun estetiği geliyor. Bu alandaki son yenilik ise "Piezo" yöntemi. Teknolojinin yüksek olanaklarından faydalanılarak geliştirilen Piezo yöntemi; geleneksel burun şekillendirme ameliyatlarında kullanılan keski, törpü gibi cerrahi aletlere alternatif olarak üretilen bir teknik. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, "Modern Çekiç" diye adlandırdığı Piezo yöntemini şöyle anlattı: "Yenilikçi, profesyonel ve koruyucu bir yöntem olan Piezo'da burun kemiği, yumuşak dokuya zarar vermeden ultrasonik ses dalgalarıyla şekillendiriliyor. Titreşimle çalışan cihaz, sadece kemikleri kesiyor. Burundaki bağ dokularına, kas dokularına, sinirlere ve damarlara zarar vermiyor. Çekiçle yaptığımız klasik yöntemde istenmeyen kırıklar oluşabiliyor, ameliyat sonrasında morluk ve şişlikler ortaya çıkabiliyor. Piezo'da ise söz konusu sıkıntılara rastlanmıyor. Kemiğe istediğimiz şekli rahatça verebildiğimiz gibi ameliyat süresi de daha kısa oluyor ve hızlı şekilde sonuç alıyoruz."

KLASİK YÖNTEMLERE GÖRE BİRÇOK AVANTAJI VAR
Piezo'nun klasik yöntemlere göre birçok avantajı olduğunu belirten Prof. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, ameliyat sürecinin hem cerrah hem de hasta açısından daha kolay ve sıkıntısız geçtiğini söyledi: "Özellikle asimetrik burunlarda asimetrik kemik rejenerasyonu yapmamız gerekiyor. Piezo yönteminde kolay çalışıp daha güzel bir sonuç elde ediyoruz. Kaba ve büyük burnun kemik yapısının yeniden şekillendirilmesinde de bu yöntem bize çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Dar burunlu hastalarda nazal valv bölgesini tıkayan kemik yapıyı Piezo yöntemiyle kolay şekilde çıkarıp daha rahat nefes alınmasını sağlıyoruz. Burun tıkanıklığı ön planda olan hastalarımıza bu yöntemi uygulayarak burnun fonksiyonelliğini daha iyi bir seviyeye getirmiş oluyoruz."

MUTLAKA TECRÜBELİ CERRAHLAR YAPMALI
Piezo yönteminde hastaların hızlı bir iyileşme süreci geçirdiğini ve kısa sürede günlük yaşamlarına döne bildiklerini söyleyen Prof. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, "Bu yöntem burun estetiği korkusuna da son veriyor" dedi. Dr. Yıldırım ayrıca ameliyatı mutlaka tecrübeli bir cerrahın gerçekleştirmesi gerektiğine dikkat çekti: "Açık teknik rinoplastide görerek çalıştığımız için kemikleri rahatça istediğimiz yerden kesip şekil verebiliyoruz. Piezo, kapalı yöntemde de rahatça uygulanabiliyor. Hangi yöntemin uygulanacağını ise hekimin seçmesi gerekiyor. Uzun dönem sonuçları klasik yönteme göre çok daha iyi olan bu yöntemi uygulayabilmek için belli bir tecrübeye sahip olmak lazım."

Haber kaynağına gitmek için tıklayınız.

2. Haber kaynağına gitmek için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dondurmayla İlgili Gerçek! (Sözcü)

Yaz aylarında dondurma tüketiminin artmasıyla beraber boğaz enfeksiyonu sıklığı belirgin oranda artt..

Devamını Oku

Dondurmayı Nasıl Tüketmek Gerekir? (Milliyet)

Yaz aylarında dondurma tüketiminin artmasıyla beraber boğaz enfeksiyonu sıklığı belirgin oranda artt..

Devamını Oku

Kepçe Kulak Sorununa Dikkat (Vatan Gazetesi)

Prof. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, yaz tatilinin çocukların küçük sevimli kusurları kepçe kulak sorunun..

Devamını Oku