Göz Altları Sabah Kalktığımızda Neden Şiş Olur?
05 Ağu

Göz Altları Sabah Kalktığımızda Neden Şiş Olur?

Gün boyu ayakta durduğumuz için yerçekiminin etkisi ile göz çevresi kan dolaşımından etkilenmez ancak, gece uykuya yattığımızda yatar pozisyonda yerçekimi ortadan kalktığından yüz bölgesinde ödemlenme ve şişlik daha fazla olur. Bu nedenle Toplar damar yapısının zayıf olduğu göz çevresi uykudan kalkınca şiş olarak görülür, ancak gün içerinde zamanla dağılır. 

Göz Altı Morlukları ve Şişlikleri Neyi Gösterir?

Göz altı şişlikleri yaş artıkça daha fazla görülmekle beraber her yaş ve cinsiyette görülebilir, göz altı şişlikleri, torbalanması ve morlukları yüzümüzün görünümünü değiştirerek  üzerimizde belirgin etki oluşturur. 

Peki neden oluşur ?

Gözlerimiz Burun ve Sinüsler ile çok yakın komşudur, özellikle göz çevresindeki toplardamarların dolaşımı burun yoluyla gerçekleşir. Burun tıkanıklığı göz çevresindeki kan dolaşımını olumsuz etkileyerek göz altındaki dokuların özelliklede cilt altı damarların belirginleşmesiyle mor görünüm kazanarak göz altının morarmasına ve torbalanmasına neden olur.

Göz Altı Şişliği Görmeyi Etkiler mi? 

Hayır, ileri yaşta bayanlarda daha fazla göz altı şişlik ve torbalanma görülür. 

Göz Altı Morluklardan ve Şişlikten Tamamen Kurtulmak Mümkün mü?

Neden olduğuna bağlı, Asıl Temel sebep burun tıkanıklığı, burun etlerinin şişmesi, konkaların burun içini kapatarak burun kan dolaşımını olumsuz etkilemesi, sinüslerin dolarak gözlerin kötü etkilenmesi ve özellikle burun alerjisinde burunda ve gözde tıkanma göz altlarında ödeme neden olur. Burun tıkanıklığının ve burun alerjisinin tedavi edilmesi tedavi için genellikle yeterlidir.

Burun Ameliyatlarından Sonra Göz Altı Morarması Oluyor, Aynı Nedenden Dolayı mı? 

Hayır, burun cilt altı dokularda cerrahi işlem yapıldığı için göz çevresinde  ödem görüyoruz bu yapılan işleme bağlı, ama Artık Burun Ameliyatlarından sonra morarma görmüyoruz, bunun nedeni güncel teknolojileri kullanıyoruz çekiç ve guj kullanmıyoruz. 

Ne Kullanıyorsunuz ? Piezo dediğimiz ultrasonic kesici alet kullanıyoruz, bu cihaz küçük titreşimler yoluyla sadece kemik dokuları keserek, kan damarı kas yapıları gibi yumuşak dokulara zarar vermiyor, bu vesile ile morarma neredeyse hiç olmuyor. 

Burun Estetiği Ameliyatı Yaptıranlar da Gözler Zarar Görür mü?

Ameliyat esnasında direkt temas olmadığı sürece zarar görmez, iyileşme döneminde burun tamponu varken gözlerde sulanma, kaşıntı ve kızarma olabilir, bunlar zamanla kaybolur. 

Burun Tıkanıklığı Göz Altında Şişlik ve Morarmadan Başka Olumsuz Etki Yapar mı?

Tıkanan burun o kişinin sağlığını olumsuz etkileyerek uyku apnesine, horlamaya, ağzı açık uyuma, dişlerde çürüme, ağızda kötü tat hissi, ağız kokusu, sinirli ve kızgın ruh hali, konsantrasyon güçlüğü, unutkanlık, koku alma bozukluğu gibi bir sürü sağlık problemine neden olur. 

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gamze Nasıl Oluşur?

Gamze Nasıl Oluşur?

Gamze isim olarak “melek dokunuşu” “şans” gibi anlamlara gelmektedir. Gamze güzelliği simgeler, gamz..

Devamını Oku
Sıcak Havalarda Burun Kanamalarına Dikkat!

Sıcak Havalarda Burun Kanamalarına Dikkat!

Yaz aylarında sıcak havanın etkisi, klimaların yoğun kullanımı ile burun kanamaları artıyor, burun k..

Devamını Oku
Kepçe Kulak

Kepçe Kulak

Kepçe kulak, kulak kıvrımlarının gelişmemesi İle beraber öne doğru kıvrılması olarak tanımlanab..

Devamını Oku