Tekrarlayan Baş Ağrısı Varlığında Dikkat!
05 Ağu

Tekrarlayan Baş Ağrısı Varlığında Dikkat!

Tekrarlayan baş ağrısında genellikle migren ve beyin tümörleri akla gelirken sinüzit unutuluyor.

Sinüsler Burun ve göz çevresinde bulunan hava boşluklarıdır. Sinüslerin iltihaplanması sonucu burun tıkanıklığı, yüz ve baş ağrısı, koku almada azalma, sarı – yeşil burun akıntısı, geniz akıntısı, öksürük ve balgam şeklinde bulgu verir.

Burun tıkanıklığı her zaman olmayabilir, bazı sinüslerin tıkanması halinde tek belirti baş ağrısı olabilir, bazen ilk belirti gözlerde şişme, menenjit veya beyin apsesi olarak ‘ta karşımıza çıkabilir.

Sinüzit Neden Olur ?

Burun içerisindeki yapısal nedenler örneğin sonradan oluşan burun eti, var olan burun etlerinin büyük olması, burun etlerinin hava ile şişmesi, kemik ve kıkırdak eğriliği sinüzite neden olur, bunlardan başka üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjik burun rahatsızlığı, uçak yolculuğuna bağlı basınç değişikliği ve geniz eti gibi nedenlere bağlı da sinüzit gelişebilir.

Sinüzit burun tıkanıklığı, baş ağrısı, yüzlerde dolgunluk ve basınç hissi, geniz akıntısı, öksürük, balgam, ağız kokusu, horlama, halsizlik ve yorgunluk yaparak hastaların yaşam kalitesini tansiyon ve şeker hastalığına oranla daha fazla bozar. 

Islak Saç ile Dışarı Çıkmak Sinüzite Neden Olur mu?

Islak saç ile dışarı çıkmanın ya da duş sonrası saçları kurutmadan dışarı çıkmak, rüzgarlı havalar dış ortam ısısını vücuda iletmede iletken rol oynayarak sinüzite neden olur.

Mukozadaki ödemin artması sonucu sinüslerin ağzının tıkanması ile sonuçlanır, sinüs içerisinde hapsolan hava ve sinüs sıvıları bakterilerinde etkisi ile enfekte olunca baş ağrısı, alın ve iki taraflı şakak ağrısı, dişlere, damağa ve buruna yayılan ağrı, geniz arkası ağrısı, unutkanlık ve dalgınlık görülebilir.

Sinüzit Tedavisi Nasıl Olur?

Akut sinüzit medikal tedavi ile kronik sinüzit bilgisayar destekli endoskopik sinüs cerrahisi ile güvenli ve kolay bir şekilde tedavi edilir.

Sinüziti alternatif tedaviler ile tedavi etmeye kalkarken hayati riskler taşıyan yöntemlerden uzak durulmalı. Halk arasında sinüzite iyi geleceği düşünülen bazı yöntemler gırtlakta ödem yaparak hayati birtakım sonuçlara neden olabilir. Sinüzite iyi geldiği düşünülen, bitkisel tedaviler de yan etkileri nedeniyle çok riskli olabilir.

Sinüzit Olmamak İçin Ne Yapılmalı?

  • Akut üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında burnun deniz suyu ve spreyler ile açık tutularak burun ve sinüslerin tıkanması önlenmeli
  • Burun alerjisi tedavisi yapılmalı
  • Islak saç ile dışarı çıkılmamalı
  • Başınızı rüzgardan koruyun!

 

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sabah Uyanmakta Güçlük Çekiyorsanız Dikkat!

Sabah Uyanmakta Güçlük Çekiyorsanız Dikkat!

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, "Güne zinde başlayabilmek, sağl..

Devamını Oku
Göz Altları Sabah Kalktığımızda Neden Şiş Olur?

Göz Altları Sabah Kalktığımızda Neden Şiş Olur?

Gün boyu ayakta durduğumuz için yerçekiminin etkisi ile göz çevresi kan dolaşımından etkilenmez anca..

Devamını Oku
bogaz-agrisi-neden-olur-bogaz-agrisina-ne-iyi-gelir

Boğaz Ağrısı Neden Olur? Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Selim Yıldırım,'' Boğaz ağrısı boğaz bölgesind..

Devamını Oku